classiera loader

مشاوره

admin
admin

عضو از فروردین ۱۹, ۱۳۹۶

مشاهده همه آگهی ها
جزییات تماس :

جزئیات آگهی

  • اضافه شده: شهریور ۱۹, ۱۳۹۶

  • بازدیدها: 40

توضیحات

مشاوره

مشاوره واژه ی مشاوره از زبان عربی گرفته شده و مصدر می باشد. معنی این لغت مشورت کردن با دیگران و تشکیل شورا می باشد.

در زبان انگلیسی به آن Consultation گفته می شود و به کسی که برای کمک به دیگران مشاوره می دهد Consultant یعنی مشاور می گویند.

بطور معمول اکثر مردم تصور می کنند مشاوره در مباحث روانشناسی، روان درمانی، تحصیل و  ازدواج کاربرد دارد و فرد مشاور بجز این مباحث قادر نیست دیگران را راهنمایی کند.

اما مشاوره در تمامی مراحل زندگی و همه ی مشاغل کاربرد دارد و افرادی هستند که مشاور های تخصصی ارائه می دهند.

برای آشنایی با ویژگی مشاور حرفه ای کلیک کنید.

سازمان های موفق در سراسر دنیا نیز مشاورین نخبه را استخدام کرده و برای برنامه ریزی هایی که انجام می دهند از مشاورهایشان کمک می گیرند و فعالیت هایشان با راهنمایی مشاورین می باشد.

انواع مشاوره

در حالت کلی مشاوره به دو صورت تقسیم بندی می شود

مشاوره فردی و گروهی

مشاوره فردی نیز به ۳ صورت ارائه می شود : مستقیم،  غیر مستقیم و  انتخابی

مشاوره مستقیم

 در این روش، تمرکز بر عهده فرد مشاور می باشد. فردی که دارای صلاحیت، تجربه، مهارت و تخصص فنی است با جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن ها، مشکلات را کشف کرده و راه حل های مناسبی را ارائه می دهد.

 در این روش فرد مشاور مانند پزشک می باشد که در پی کشف بیماری و معضل است و قصد درمان دارد و برای رفع بیماری از تجارب و مهارت های خود نیز استفاده می کند و در نهایت تصمیم معقولی را اتخاذ می کند.

مشاوره غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم، مشاور بیشتر مواقع در حال گوش دادن است و فرد را تشویق می کند که بیشتر صحبت کند و مسئله ی خود را بگوید.

مشاور احساسات و عواطف مراجع را منعکس می کند و گفته های وی را شفاف سازی کرده تا این حس به فرد دست بدهد که مشاور با وی احساس مشترک دارد.

در این روش، مشاور متخصص به هیچ وجه گفته ها و دیدگاه فرد را تایید و یا تکذیب نمی کند و فرد مراجعه کننده نیز ارزیابی نمی شود.

متخصص مشاور تلاش می کند که فرد تمامی مشکلات و دغدغه های خود را بیان کند و تمامی احساسات منفی که درونش نهفته شده است را به زبان اورد، سپس شروع به گفتن احساسات مثبت خود کند و با این روند به یک آرامش مثبت برسد.

در نهایت مشاوره را خود فرد قطع کرده و مشاور تنها می تواند بگوید در صورت لزوم می توانید به من مراجعه کنید یا درب اتاقم بر روی شما باز است.

عقده گشایی و کمبود ناراحتی های عاطفی، خودشناسی  و درک بهتر از شخصیت خود، مشخص کردن اهداف و برنامه ها، و نوع رفتارهایی که فرد برای رسیدن به موفقیت دارد از آثار و نتایج مشاوره غیر مستقیم می باشد.

مشاوره انتخابی

این روش نه کاملا مستقیم می باشد و نه کاملا غیر مستقیم، ترکیب این دو روش هم نیست.

در این روش بر اساس نیازی که فرد مراجعه کننده دارد، مشخص می شود که چه روش مشاوره ای برای او مناسب است و سپس اقدامات لازم صورت می گیرد. این انتخاب نباید بصورت آزمون و خطا صورت گیرد و مشاور دهنده باید به قدری تخصص و مهارت داشته باشد که بتواند نیاز فرد را تشخیص داده و در زمینه ی مشخص شده بتواند مشاوره دهد.

طرفداران این روش مشاوره معتقد هستند که هر فردی شخصیت خاص خودش را دارد و تمامی افراد با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند، به همین منظور نمی توان برای هر فرد از یک روش مشاوره استفاده کرد و یک نوع برخورد را داشت.

عده ای از افراد ممکن است احتیاج داشته باشند که عقده ها و مشکلات خود را بیان کنند. به نوعی تمایل دارند تا محیطی برای آن ها فراهم شود تا آزادانه بتوانند حرف ها و احساسات و ناراحتی خود را بر زبان آورند.

برخی دیگر از مراجعه کنندگان نیز ممکن است نیاز به راهنمایی داشته باشند و بخواهند یک راهنما داشته باشند که به او بگوید چه کاری را انجام دهند و از انجام دادن چه کارهایی بپرهیزند. این افراد تمایل دارند مشاور برای آن ها اطلاعات جمع آوری کرده و تجزیه و تحلیل کند و کمکشان کند.

متخصص مشاور برای اینکه تشخیص دهد فرد به چه نوع روشی نیازمند است ممکن است با وی مصاحبه ای ترتیب دهد یا در جلسه اول مشخص سازد که برای کمک به فرد چه روشی را اتخاذ کند.

برای آشنایی با مشاور روانشناسی به مقاله مربوط مراجعه کنید.

مشاوره گروهی

یک فرایند دو جانبه می باشد که در آن مشاور به یک گروه کمک می کند و به آن ها مشورت می دهد. مشاور با توجه به ارزش گروه، مشکلات آن ها مشخص کرده، تفکرات آن ها را بررسی می کند  و در نهایت به گروه کمک می کند تا مشکلاتشان را رفع کنند و نگرش مشترک در گروه ایجاد می کند تا تمامی اعضای گروه بصورت مشترک به سمت یک هدف واحد حرکت کنند.

کوهن در رابطه به مشاوره گروهی چنین گفته است: مشاوره گروهی یک فرایند انسانی پویا می باشد که در آن تکنیک های مشاوره برای افراد به کار گرفته می شود.

معمولا گروه هایی که از مشاوره گروهی استفاده می کنند بین ۶ تا ۱۰ نفر تشکیل شده اند و این افراد با راهنمایی مشاور در تلاش هستند تا مشکلات و موانع را برطرف کرده و بر احساسات نادرست خود غلبه کنند و تصمیمی مشترک داشته باشند.

هدف از انجام این کارها، مقابله با مسائل، تفسیر تفکرات و ارزش هاست تا به تکامل دست پیدا کنند.

ضرورت مشاوره در عصر حاضر بسیار بالا می باشد.

یک فرد به تنهایی یا یک سازمان بسیار بزرگ با نیروی بسیار زیاد، برای اینکه بتواند به موفقیت برسد لازم است از کمک و راهنمایی مشاورین بهره ببرد.

 

بطور مثال کسب و کار در قرن ۲۱ روز به روز درحال پیشرفت است و رقابت در آن بالا می باشد. در این رقابت افرادی به موفقیت می رسند که از موقعیت ها بهترین استفاده را کنند و میزان اشتباهات خود را به پایین ترین حد ممکن برسانند.

این رقابت دیگر فرصتی به افراد یا سازمان ها نمی دهد که بخواهند مدام خودشان تجربه کسب کنند و بارها شکست بخورند اما مجداا از نو اقدام کنند.

به همین خاطر با استفاده از مشاور، می توانند از راهنمایی و تخصص این افراد استفاده کنند و از تجربیات آن ها بهره ببرند.

علاوه بر افراد و خانواده ها که از راهنمایی مشاورین اغلب استفاده می کنند و بیشتر در پی مسائل روانشناختی هستند، مدیران نیز در سازمان ها می توانند برای کارگران و کارمندان خود مشاوره بگیرند تا مشکلاتشان را حل کند و در نهایت بهره وری کارشان را بالا ببرند.

همچنین افرادی که قصد دارند وارد بازار کسب و کار شوند نیز از مشاور استفاده کنند تا استعداد و علایق خود را کشف کنند که در چه زمینه هایی به موفقیت می رسند.

 

 

 

برچسب ها :

دیدگاه